Webhosting a doména - dve absolútne najpodstatnejšie slovíčka v oblasti webových služieb. Stále sa však stretávame s laxným prístupom ľudí k týmto službám. Je im relatívne jedno, kto im bude poskytovať webhostingové služby a doména, veď je podstatný len jej názov, aby bol aký chcem.
Moderný webhosting, služba na nezaplatenie
Dnes už máme neobmedzené možnosti vo výbere hostingových spoločností a ich služieb, aj vďaka virtuálnemu svetu je komicky jednoduché mať vlastný server a nastaviť si služby ako chceme prakticky za pár drobných. Avšak ani v tomto smere sa laickosť nevypláca. Chcete mať predsa úspešný biznis, kvalitnú stránku alebo zarábajúci eshop. A práve všetko to začína na hostingu. Slovensko je v IT smere skutočne veľmi rýchlo sa vyvýjajúcou krajinou a netreba sa preto báť, žeby sme nemali dostatok kvalitných firiem na zabezpečenie kvalitných hostingových služieb. Je však stále priepastný rozdiel v tom, ako tú službu predávajú a aký ponúkajú servis. Trend nám udávajú predsa spoločnosti ako Google, Microsoft a ďalší, u ktorých sa zastaralosť technológie kruto trestá.Dobre si teda rozmyslite akú spoločnosť si vybrať, nedá sa všetko vedieť ale je dobré sa poradiť s niekym, kto už využíva hostingové služby dlhšiu dobu a má spoľahlivý servis. Aj my vám prinášame týchto pár bodov ako si vybrať:
1. Radšej väčšiu spoločnosť, než lokálneho dodávateľa
Nemusí to vždy platiť, avšak z vlastnej skúsenosti vieme, že väčšia spoločnosť skutočne zabezpečí bezproblémový chod servera, nízku mieru výpadkov - ideálne nulovú, pravidelné zálohy vašich stránok a hlavne vždy najaktuálnejšie verzie systémov služieb. Časté výpadky servera a neaktuálne verzie php, apache, či databázových systémov sú smrteľným úderom na marketing a bezpečnosť vašej internetovej stránky.
2. Kvalitný helpdesk - podora zákazníka
Nie vždy postačujú články typu "najčastejšie otázky a odpovede" na riešenie problémov. Toto hlavne pocítite pri prvom probléme s nefungujúcou stránkou, napriek tomu že ráno ešte fungovala a veď som predsa nič s ňou nerobil a je piatok večer. Celý víkend mám mať vypnutý web? Vtedy sú na nezaplatenia online "helpdeskári", ktorí promtne riešia problémy a okamžite vedia identifikovať problém a prípadne páchateľa. V najhoršom prípade je tu stále záloha.
3. Viac možností - väčší komfort, nie je to však o cene
Na hostingu nie je dôvod šetriť, rozdiely v cenách sú minimálne a už radšej si priplatiť. Avšak aj tu si treba dávať pozor na ceny, pretože nie vždy platí čím drahšie, tým lepšie a kvalitnejšie. Môže to byť práve úplne naopak, tým však trpí celý trh, nie len v oblasti IT. Je preto nutné skutočne si naštudovať ponuky webhostingových služieb prípadne sa poradiť s odborníkom. Sú spoločnosti, ktoré ponúkajú toho omnoho viac ku hostingu, napr. SSL certifikáty, rôzne zľavové kupóny na ďalšie služby a množstvo iného, o čo môžete prísť len kvôli nedostatku informácií alebo ľahostajnému prístupu.
Doména
Doména - názov našej internetovej stránky. Ako si vybrať správny názov? Môže trvať hodiny, dni, mesiace kým sa človek rozhodne pre správny názov. Nemusí to byť názov Vašej spoločnosti, môže to byť slovo vystihujúce predmet podnikania, služby alebo ponúkaného tovaru. Taktiež to môže byť jednoducho zapamätateľné slovo alebo slovné spojenie. Ani pomlčka v názve domény nie je žiadnou prekážkou. Tiež sa netreba báť experimentovať s koncovkou, nie je nutné mať ".sk", tento novodobý trend môže práve výrazne pomôcť Vášmu webu svojou jedinečnosťou názvu. Postatné je SEO, ktoré sa postará o vaše zviditeľnenie na googli a názov domény Vás v tomto nijako neobmedzuje.
V krátkosti zhrnuté - úspech Vášho webu závisí aj od výberu hostingu a domény, kto nám tieto služby poskytne. Zárukou kvality nie je ani to, že Vám tieto služby zadováži tá istá osoba ktorá Vám vytvorí webovú stránku a bude sa o ňu starať. Taktiež to nemusí byť Váš dodávateľ internových služieb, to že majú hosting ako doplnkovú službu, je veľmi limitujúce a teda nebudú venovať dostatočnú pozornosť tomu, čo nie je zdrojom hlavného príjmu. Áno môže všetko fungovať ako má, absolútne bezchybne, ale čo ak nie? Každý problém sa dá vyriešiť, ale úplne najideálnejšie je žiadny nemať. A že vieme o čom píšeme, skúsenosti za tie roky sú naozaj rôznorodé.
Zdroj: autor, Obrázok: pixabay